Co mít na paměti při tvorbě loga

Nacházíte se ve fázi, kdy potřebujete začít s kreativní a technickou částí tvorby loga. Máte k ruce parádní nástroje a více méně volné pole působnosti. Víte ale, jak by takové logo mělo vypadat z hlediska marketingového, estetického i praktického? Umíte posoudit, které logo bude zářit a které bude pro smích či hůře, zcela nezapamatovatelné? Pokud si nejste jisti, kudy a kam směřovat, přečtěte si našich následujících třináct tipů a doporučení, které žádný kreativec v této oblasti nesmí opomenout.

1. Idea za vizuálem

Ať už vytváříte logo sami pro své podnikání, pro známého anebo rovnou pro platícího klienta, potřebujete si v první řadě ujasnit ústřední myšlenku projektu. Z té totiž bude tryskat inspirace, která bude vaším palivem v rámci kreativního procesu. Vyslechněte si tedy příběh a cíle, povídejte si s lidmi, prohlédněte si důležitá místa, ponořte se do atmosféry.

2. Klientův vstup

Nebudeme si lhát, klientské nápady nejsou vždy použitelné. Avšak neptat se klienta na jeho představu vůbec znamená riziko vzájemného míjení se či potažmo ukončení spolupráce z důvodu nenaplnění jeho nároků. Kdo ví, možná vám názor druhé strany poskytne odrazový můstek a zahájíte tak zajímavou konverzaci, jejímž výsledkem bude logo špičkové úrovně.

3. Barevná paleta

Existuje mnoho pravidel pro kombinování různých barev a barevných odstínů. Každý tvůrce loga by měl mít alespoň základní znalosti o tom, proč některé barvy ladí a jiné se nesnáší, a také jistou schopnost barevný (ne)soulad posoudit jediným pohledem. Chce to ale trénink, trpělivost a vizuální cítění.

4. Typ a obsah

Logo může být trojího typu: typografické, kombinované a obrazové. Chcete tedy spíš písmenka, symboly, obrázky nebo jejich kombinaci? Samozřejmě to závisí i na tom, čím se daná značka zabývá a zda se vůbec oblast činnosti dá srozumitelně zobrazit. Doporučujeme vyzkoušet vytvořit několik pracovních verzí a případně je i ukázat dalším, nejlépe nezainteresovaným, lidem.

5. Nekomplikovaně a pochopitelně

Každému je asi jasné, že v rámci loga se musí zjednodušovat a že mít coby logo zmenšeninu nějakého komplikovaného obrazu není dobrý nápad. Logo obvykle mluví symbolicky, tvoří zkratky a musí umět téměř každého člověka navést k rychlému pochopení veškerých symbolů, obrazců, konotací a asociací. To ovšem není lehké a vyžaduje to zapojení značné dávky empatie, představivosti a schopnosti mluvit k lidem nejen verbálně.

6. Originalita s mírou

Originalita a kreativita jsou jistě skvělými pomocníky, ale jak známo, nic se nemá přehánět. Proto důrazně dbejte na to, aby vaše logo nebylo jako každé druhé, avšak s uvědoměním, že výstřelky mohou být spíše na škodu a mají potenciál způsobovat nesympatie a různá nedorozumění.

7. Úroveň kvality

Tvorba loga není jen záležitostí estetickou, ale i praktickou. Tedy je třeba myslet na parametry jako je velikost, varianty použití, dobrá čitelnost a zřetelnost v menší i větší velikosti, vzhled v tisku a tak dále. Oku lahodící veledílo je vám k ničemu, pokud není například v menší verzi dobře rozpoznatelné a ve větší dostatečně ostré.

8. Koukněte se na konkurenci

Jistě je více než vhodné hodit očko také na to, čím se prezentuje konkurence. A to ze tří důvodů – abyste měli představu o standardu kvality, abyste se případně inspirovali u úspěšných a abyste nešlápli vedle s výraznou (i když ne záměrnou) podobností. To pak totiž může být i právní problém.

9. Trendy vs. nadčasovost

Rozhodnutí, zda jít spíše po „klasice“ anebo po aktuálních módních vlnách, není jednoduché. Záleží to samozřejmě i na značce, kterou má logo prezentovat. Pokud máte co do činění s tradiční rodinnou firmou, držte se zpátky, pokud jde o dynamický start-up, nebojte se experimentů. Samozřejmě jen za podmínky, že jste v této otázce na jedné lodi se svým klientem.

10. Zůstane v paměti?

Zapamatovatelnost. Takřka alfa a omega tvorby loga. Výrazné, ale jednoduché motivy silně související s danou značkou a jejími produkty – tak by se dalo shrnout to, na co se v tomto aspektu zaměřit. Komplikovanost, nejasnost, nedostatečné propojení s firmou a výrobky, to jsou zcela jistě nepřátelé trvalé paměťové stopy v mysli (potenciálních) zákazníků a partnerů.

11. Srozumitelnost a symbolika

Myslete na to, že ne každý člověk rozumí obrazovému a symbolickému vyjádření. Pokud máte v logu pouze pěkně graficky zpracovaný text, toto nepředstavuje problém. Jakmile zařadíte obrázky a symboly, musíte mít jistotu, že vyznění bude i pro průměrného člověka takřka okamžitě srozumitelné. Nikdo totiž pravděpodobně nebude vaše logo podrobovat detailnímu zkoumání a daleko spíš ho pouze přelétne pohledem, pokud mu nebude něco na první dobrou evokovat či nebude schopen vytvořit si v hlavě nějakou jasnou interpretaci či asociaci.

12. Variace a kombinace

Tento bod opět souvisí spíše s praktickou stránkou věci. Bude mít tvořené logo pouze jednu podobu pro všechny účely či nikoli? A jakým způsobem budete jednotlivé prvky měnit a kombinovat? Je také potřeba vychytat to, aby si lidé jednotlivé verze loga neomylně propojili, aby bylo přítomno dostatečné množství styčných bodů a aby vše dohromady ladilo i na pohled.

13. Responzivita a technické záležitosti

Lidé se budou na internetové stránky dané firmy dívat z různých zařízení, v rámci různých verzí a provedení. Logo musí v této zkoušce vždy obstát a být použitelné pro všechny tyto účely. Proto je třeba vyřešit také otázku, jak dobře bude vypadat a fungovat v digitální podobě, ať již na webu (mobil, počítač i tablet), v zápatí mailu či ve vodoznaku fotografie.

Toto jsou pouze základní body, kterých je třeba se držet, abyste vytvořili logo, které zaujme, bude úspěšné a lidé si okamžitě vybaví značku stojící za ním. Je toho na vás příliš? Potřebujete konzultaci či rovnou předat zakázku sebejistému odborníkovi? Od toho jsme tu my. Jsme grafické studio s bohatou praxí a řadou úspěšných zakázek. Rádi s vámi vaši věc probereme, třeba jen jednorázově a samozřejmě zcela nezávazně.