Rastr a vektor – co vám to říká?
Graficky znalým čtenářům jistě ihned svitlo, neboť v oboru jsou to jedny ze základních pojmů. Méně se v tom už vyzná široká veřejnost a často má i za to, že tyto věci přece není potřeba znát. Nicméně, aby klient a grafik hovořili společným jazykem, je více než vhodné, aby se i laik v této oblasti trochu informoval a aby poté nemuselo být každé slovo předmětem sáhodlouhého vysvětlování. A druhým z mnoha důvodů může být také to, že poučený klient pak nenaletí kdejakému amatérovi a umí si vybrat kreativce, jejichž práce stojí i za větší peníz. Pojďte si tedy přečíst stručné přiblížení pojmů rastrové a vektorové grafiky a budete o fous chytřejší.
Rastrová (bitmapová) grafika
Rastrový obrázek se skládá z jednotlivých bodů neboli pixelů, které jsou uspořádány do mřížky, kdy každý z bodů má přesně stanovenou polohu a barvu. Od počtu těchto bodů se pak odvíjí takzvané rozlišení obrázku a z toho se zase dá dobře poznat, jak moc se obrázek dá zvětšit, aniž by byl „kostičkovaný“. Jistě to sami znáte – chcete někam vložit obrázek a po překopírování zjistíte, že vidíte jeho jednotlivé částečky. V tu chvíli víte, že se jedná o rastrový obrázek, který je použitelný pouze pro menší velikosti a ve větších rozměrech pak ztrácí svou zřetelnost a kvalitu. Pojmy rozlišení a pixel pak můžete znát také z oblasti fotografování anebo například jako parametry televizní či jiné obrazovky.
Vektorová grafika
Vektorový obrázek se liší od rastrového v tom, že jeho základní stavební jednotkou není bod, ale křivka nebo objekt. O tomto typu grafiky se někdy říká, že je takzvaně „bezztrátový“, což znamená, že lze jakkoli zvětšovat, aniž by ztrácel úroveň kvality a rozpoznatelnosti. To platí i pro ostatní úpravy takového obrázku. Logicky, pokud tedy potřebujete například zpracovat logo, mělo by být tímto způsobem flexibilní, abyste jej mohli použít pro všemožné účely a různě si s jeho podobou pohrávat, než zvolíte tu finální.
Co je lepší?
Možná si kladete otázku, který z výše uvedených typů grafik je vhodnější pro vám potřebný účel. Každý má své výhody a nevýhody a jiné způsoby použití:
Velikost
Vektorový obrázek lze libovolně zvětšovat, dokonce i na extrémně velkou plochu. U rastrového je tato možnost značně omezená a závislá na počtu bodů v obrázku obsažených. Pokud zvětšíte obrázek s menším počtem bodů, bude výsledek velmi neostrý, proto si vždy zkontrolujte, jak obrázek po zvětšení vypadá, než jej kamkoli vložíte.
A co se týče velikosti při uložení obrázku, vektor zabere v úložišti mnohem méně, jednoduše kvůli menšímu počtu obsažených informací, vysoce kvalitní rastr vyžaduje opravdu dost místa.
Náročnost
Zátěž paměťových zdrojů je pro práci s obrázky zásadní. Pokud vlastníte profesionální počítač i software, nemusíte si s tím dělat starosti. Nicméně je třeba si uvědomit, že rastrová grafika (tedy např. úprava fotek) může být pro váš stroj větší zátěží. Co se týče vektorů, u jednodušších obrázků se procesor zadýchá o poznání méně. Ale pozor, jakmile je obrázek výrazně složitější, je naopak náročnost ještě vyšší než s rastrem.
Použití
Pořízení obrázku je jednoznačně snazší s grafikou rastrovou (fotografie, scan), která je zároveň schopna zajistit i fotorealističnost a zápis složitých barevných ploch. Na to se vektorová grafika příliš nehodí. Obecně lze říci, že vektorovou grafiku použijete u ilustrace, tvorby loga nebo animací a rastrovou u projektů, kde pracujete se shora zmíněným fotografováním, skenováním nebo obdobnou technikou.
Obě grafiky lze vzájemně převádět, chce to však použít správné nástroje a postup. Zkušení grafici samozřejmě vědí již při sdělení základního zadání, s jakou grafikou budou pracovat a co k tomu využijí.
Potřebujete radu nebo rovnou zpracování vaší zakázky?
Jsme grafické studio s desítkami spokojených klientů a bohatými zkušenostmi. Ať už máte jasnou představu anebo by to chtělo ještě trošku doladit, neváhejte se na nás obrátit, jsme schopni pracovat jak s vašimi nápady, tak přinášet své vlastní. Známe aktuální trendy v oblasti grafiky a naše práce nás prostě baví. Rádi s vámi probereme vše, co bude třeba. Samozřejmostí je nezávaznost a sdělení veškerých podmínek případné spolupráce předem.