Vlastní logo svépomocí, kvalitně a zdarma? Je to možné.

Pokud zakládáte vlastní společnost nebo začínáte propagovat svou značku, jedna z prvních a velmi důležitých věcí, které budete řešit, je tvorba vašeho originálního loga. A pak přichází otázka, zda investovat do profesionálních služeb nebo se pokusit jej vytvořit svépomocí. Odpověď není snadná, protože vše záleží na mnoha okolnostech: vašem rozpočtu, vašich technických dovednostech, úrovni vašeho estetického cítění, ale třeba také na tom, jestli tomu chcete a můžete věnovat dostatek času. Zde je několik tipů, jak tento problém vyřešit, co zvážit a jak postupovat, pokud se rozhodnete pustit se do toho sólo.

Logo není věda

Vytvoření loga není tak obtížná záležitost, zejména s pestrou paletou programů a aplikací, které jsou dnes k dispozici. Pokud zvládáte alespoň základy práce s nějakým grafickým programem, máte určitou představu o podobě loga a trošku toho vkusu, neměl by to pro vás být větší problém. Na druhou stranu, pokud si přejete logo výrazné, zapamatovatelné  a výstižné, nadto s dostačujícími technickými parametry, pár večerů nad tím určitě strávíte. A čas je v dnešní době dost možná tou nejcennější komoditou.

Sám nebo s profesionálem?

Plusy DIY varianty jsou očividné:

  • kromě času a případného zaplacení programu vás to nebude nic stát
  • můžete si postupovat vlastním tempem a zcela podle svých představ
  • naučíte se novou užitečnou dovednost
  • nemusíte hledat nejlepšího dodavatele a trávit čas schůzkami a komunikací
  • existuje mnoho programů a návodů – nejde tedy již o záležitost vyhrazenou pouze okruhu odborníků
  • svou značku a vizi znáte nejlépe a máte v nich největší osobní vklad a zájem

Jsou však zde i jistá ALE:

  • možná nemáte potřebný software a vybavení pro dosažení požadované kvality
    a nyní do nich nechcete investovat
  • nemáte k dispozici průzkum trhu a neznáte základní pravidla marketingu
  • nechce se vám tomu věnovat čas
  • na počítači umíte maximálně vystavit fakturu a napsat e-mail
  • můžete být slepí k vlastním chybám a nedokážete posoudit úroveň vlastního loga
  • nejste vizuální typ a neznáte současné trendy

Pro případy uvedené pod odrážkami ve druhé skupince může být skutečně vhodnější navštívit grafické studio, i když žádná překážka samozřejmě není nepřekonatelná.

Jaké mám možnosti?

Řekněme, že budete odvážní a rozhodnete se pro variantu vlastní tvorby loga. Ještě ale není vyřešeno, stojíte totiž před celou řadou dalších rozhodnutí. Rozmanitost nabídky programů, aplikací a on-line nástrojů je sice skvělá, ale může být také značně matoucí.

Pokud to tedy zjednodušíme, máte tyto možnosti: programy a on-line nástroje, které jsou placené a pak ty, které jsou ke stažení či používání zdarma. Podívejme se nejdříve na ty, kvůli kterým musíte nějakou tu korunu investovat.

Kolik do toho dát?

Jsou zde vysloveně profesionální a komplikovanější programy. Do těch se ale pusťte pouze v případě, že již něco z této oblasti znáte anebo počítáte s velkou náročností ve všech ohledech. Proces učení bude příkrý, peněženka zapláče a požadavky na výkon počítače jsou nezanedbatelné. Nicméně Adobe Photoshop, Adobe Illustrator nebo Corel Draw Graphics Suite jsou stálicemi grafického světa. U všech ale počítejte s investicí vyšší než 10 000 Kč. Kupujte s rozmyslem a pouze pokud víte, že se do toho chcete opravdu dlouhodobě ponořit.

Placené on-line nástroje, které uživatelé i recenzenti hodnotí jako výborné, pak mohou být třeba Looka, logomyway nebo LOGASTER. Zde je rozptyl potřebných financí výrazně širší, přibližně od 400 korun až do 20 000 (v případě nejluxusnější verze nástroje logomyway).

Když chcete ušetřit

Existují ale i velice kvalitní nástroje a programy, které jsou zcela zdarma. Je jich mnoho, zmiňme tedy v krátkosti něco o třech z nich: Vectr, Hipster Logo Generator a Canva.

Vectr je vektorovým grafickým editorem s celkem lákavými vlastnostmi. Je zdarma, jednoduchý k používání i pro začátečníky (ale vyhrají si s ním i pokročilejší uživatelé) a má široké možnosti využití a úprav. Na druhou stranu jsou zde přítomny reklamy, tedy daň za to, že program je zcela zdarma a také počítejte s občasnými nedokonalostmi ve finálním provedení či běhu aplikace.

Hipster Logo Generator zaujme minimalistickým designem i procesem tvorby. Vhodnější pro začátečníky, avšak plně dostačující pro nekomplikované logo. Velice intuitivní, možnosti úprav rovněž nejsou nijak chudé. Naproti tomu ale pro vás zdarma vytvoří logo pouze v nižším rozlišení, za to vyšší si již zaplatíte něco málo přes 100 korun.

Canva je naším favoritem na poli neplacených grafických nástrojů pro vytvoření (nejen) loga. Pyšní se vynikajícím hodnocením uživatelů, poskytuje i mobilní aplikaci, prostředí je sympatické a práce s ní plyne hladce bez větších zádrhelů. Nabízí také funkci drag’n’drop a opravdu velký prostor pro kreativitu. Opět jde o nástroj, který se dá doporučit i pro začínající grafické nadšence či občasné uživatele.  V základní verzi je zdarma, avšak za tu profesionální zaplatíte pouze něco kolem 300 korun. Canva se dá zkrátka doporučit univerzálně pro všemožné účely soukromé i pracovní.

Když jdete na jistotu

Točí se vám hlava z množství programů a aplikací? Nemáte čas studovat tutoriály a jít cestou pokus omyl? Nechte to na nás, grafiku totiž máme v malíčku. Víme, jaká loga na trhu fungují, a jsme si jisti každým krokem. Několik vysoce profesionálních návrhů loga pro vaše podnikání může zakrátko ležet na vašem pomyslném stole. Stačí se na nás obrátit a rádi vás provedeme celým procesem od prvních návrhů až po exkluzivní logo na vašich vizitkách a výrobcích v nejvyšší kvalitě.